ГО Лазаревац на Сајму етно хране и пића
Секретаријат за привреду града Београда у сарадњи са Министарством пољопривреде и заштите животне средине РС, Привредном комором Србије и Београдским сајмом организовао је 11. Сајам етно хране и пића који је одржан у периоду од 23-26. новембра 2016. године у Хали 3 Београдског сајма.
Град Београд је на сајму имао свој штанд на којем је представио понуду у области пољопривреде, угоститељства и занатства. Градска општина Лазаревац и Туристичка организација Лазаревца у петак, 25. новембра на штанду града Београда представили су произвођаче са територије наше општине - домаћинство Давидовић из Врбовна, које се бави производњом ракије и Удружење „Еко село“, пољопривредно газдинство Аћимовић из Дудовице, које се бави гајењем аутохтоних раса свиња. „Еко село“ Дудовица је своје производе од мангулице, моравке и ресавке на сајму представљало од 23. до 26. новембра, док су се ТО ГО Лазаревац и домаћинство Давидовић на сајму представили 25. новембра. Такође, на овогодишњем сајму етно хране и пића са својим производима представило се и Удружење „Качерски мед“.
Мото манифестације био је Утемељење робне марке етно производа, што најбоље описује њен садржај. Циљ Сајма етно хране и пића је представљање произвођача купцима из Србије и иностранства, проналажење инвеститора за производњу, амбалажу и пласман етно производа, едукација произвођача из области стандардизације, упознавање тржишта са специфичним производима и промоција етно хране и пића и традиционалног начина припремања прехрамбених производа као дела културног идентитета народа.
Смотра традиционалних производа окупила је произвођаче млека и производа од млека, производа од меса, рибе, произвођаче минералне воде, сокова од воћа и поврћа, пива, вина и јаких алкохолна пића, као и произвођаче хлеба, пецива, тестенина, колача… На сајму су били присутни пчелари, прерађивачи воћа и поврћа, произвођачи биљних уља, као и производи органске пољопривреде.
У излагачком делу посетиоци су имали прилику да виде и окусе храну и пиће ужих географских подручја која се прави по посебној рецептури у ограниченој количини за тржиште (национални специјалитети) док су у ревијалном делу представљена и специфична традиционална јела.
На сајму је била изложена опрема за производњу и чување етно хране, амбалажа и представљен рад акредитоване лабораторије за тестирање квалитета хране.
Стручни пратећи програм тематски је обухватио задругарство, заштиту географског порекла и рецептура, увођење система квалитета, правну заштиту, унапређење паковања и метода продаје.
На сајму се представило око 400 учесника са више од 2.000 прехрамбених производа карактеристичних за ужа географска подручја, махом ручне израде и од органски гајених сировина.