Питајте председника

Вести
16 December 2016

Обележна 102. годишњица Колубарске битке

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић предводио је данас државну церемонију поводом обележавања 102. године од Колубарске битке у Спомен-храму са костурницом Светог Димитрија у Лазаревцу.

Церемонија обележавања почела је парастосом погинулим ратницима у Колубарској битки, који су служили свештаници Храма Светог Великомученика Димитрија. У спомен-костурници у којој почива око 50.000 страдалих српских и аустроугарских војника поред Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић,  председник и заменик председника градске општине Лазаревац, представници амбасада Аустрије, Мађарске, Словачке и Чешке и представници неколико удружења за неговање традиције. Ове године венац у крипту Храма Светог Великомученика Димитрија положили су и представници Удружења Срба и Македонаца КУД „Бранко –Чајка“ из Тетова чијих је педесетак чланова присуствовало државној церемонији у Лазаревцу.

Након церемоније полагања венаца и одавања војних почасти и кратког културног уметничког програма којем је присуствовало неколико стотина граћана присутнима су се обратили председник градске општине Лазаревац Бојан Синђелић и начелник Генералштаба Војске Србије  генерал Љубиша Диковић.

„Ово је прилика да се сетимо подвига наших предака, хероја Првог светског рата, да одамо почаст свим знаним и незнаним борцима који су положили своје животе за одбрану Србије. Пре 102 године, читава тадашња Србија, од Ужица и Чачка, до Лазаревца и Београда, била је поприште велике Колубарскe битке. На овом месту исписане су неке од најславнијих страница херојства и одважности српског војника, вештине ратовања, тактике и стратегије српског војног руководства – нагласио је генерал Диковић подсећајући да је то била битка којом је сломљен мит о непобедивости германског царског оружја, битка која је малим народима улила наду и пренела поруку да „бој не бије свијетло оружје“, казао је генерал Диковић

Према његовим речима, у Колубарској бици остварена је једна од највећих победа у српској ратничкој историји – победа исписана именима више од 250 хиљада српских војника који су у њој учествовали, именима 22 хиљаде погинулих, 91 хиљаде рањених и 19 хиљада заробљених – којима смо, како је додао, вечно захвални, одајемо дужно поштовање и чијим се сенима клањамо.

„Као војник, изражавам и дужно поштовање свим погинулим непријатељским војницима у Колубарској бици. И у време највећих сукоба, српска војска се на примерен начин односила према непријатељским војницима, поштујући њихово достојанство. Ова спомен-костурница у којој, заједно са српским, почивају и аустроугарски војници, сведочи о хуманости једног народа и једне војске – истакао је генерал Диковић указујући да је отаџбина за српског војника увек била светиња током минулих векова, а тако је данас и тако ће бити у времену које долази“, навео је начелник Генералштаба Војске Србије

Начелник Генералштаба је поручио да припадници Војске Србије имају узоре у српским војсковођама и војницима из Првог светског рата, а успомена на борце славне Колубарске битке, који су положили животе за Отаџбину, никада неће избледети.

Председник градске општине Лазаревац обраћајући се присустнима је навео  да су током Колубарске битке у рововима на просторима данашњег Лазаревца, Лајковаца, Љига, Ваљева, Мионице, Горњег Милановца своје животе за слободу Србије дали сви слојеви тадашњег друштва. Сељаци, радници, српска интелигенција и подмладак једног народа ујединили су се око заједничког циља, а то је слобода.

„Драги Лазаревчани морамо учинити све што је у нашој моћи, како велике жртве предака не би биле заборављене. Наша обавеза је и највећа, јер се на територији наше општине налази најзначајнији споменик овог херојства. Неопходно је да предузмемо све како би генерације наше деце знале историјску, духовну, али надасве, и људску вредност поступака наших предака, јер са овим сазнањем уздигнуте главе могу корачати у будућност“, казао је председник Синђелић.

У наставку програма одавања државних и војних почасти код Споменика српском ратнику у центру Лазаревца, венце су положили делегација Министарства одбране и Војске Србије, помоћник министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милан Поповић, представници општине Лазаревац, представници амбасада Аустрије, Мађарске, Словачке и Чешке у Републици Србији, невладиних организација опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије и други.

И ове године организатор државне церемоније је Одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије у сарадњи са Општином Лазаревац.